2015 Competition Sponsors

Platinum Level Sponsorship

Micro Matic

Bottle Mark

 

2015 Gold Level Sponsorship

Five Star Chemicals

Brewing World

Cap N Cork Homebrew

Sierra Nevada

Arbor Fabricating LLC

 

 

Kuhnhenn Brewing Co.

Corneykeg.com

2015 Silver Level Sponsorship

Adventures in Homebrewing

Hop Union

National Chemical

BSG Handcraft

Lallemand/Dan Star

 

2015 Bronze Level Sponsorship

Founders Brewing Company

 

Bell's Brewery - Eccentric Cafe And Beergarden

Woodward Avenue Brewers

 

B. Nektar Meadery

Blichmann Engineering

Briess Malt and Ingredients Co.

Clubhouse BFD

 
 

Items Checked-in : 618
Items Judged : 618
Number or Entrants : 160
Largest Number of Entries By A Single Person : 8
Average Number of Entries Per Person : 3.86
Total Number Of Named Clubs : 40
Brewers With The Best Averages
Calculates the average scores of brewers who entered more than 3 entries and displays the top 10.
Name Average # Entered Club
Kevin Paul 40.17 3 C.R.A.F.T.
Lori Tauer 39.00 3 Primetime Brewers
Isaac Trowbridge 37.62 8 Kuhnhenn Guild of Brewers
Josh Stokes 37.30 5 n/a
Keith Manchester 37.14 7 C.R.A.F.T.
Todd Hale 37.12 8 Black River Homebrew Club (BRHC)
Denise Kruczyk 36.75 6 C.R.A.F.T./mead mamas
George Gorospe 36.40 5 Kuhnhenn Guild of Brewers
Jerry Bonnici 36.31 8 C.R.A.F.T.
Randy Gingrich 36.12 4 Brew Brothers of PIkes Peak
Clubs With The Best Averages
Calculates the average scores of a clubs who have entered more than 3 entries and displays the top 10.
Name Average # Entered Variance
(Population)
Variance
(Sample)
Std Deviation
(Population)
Std Deviation
(Sample)
Ann Arbor Brewers Guild 33.91 17 22.30 23.69 4.72 4.87
The Brewing Network 33.78 9 25.28 28.44 5.03 5.33
Grain Bang 33.34 16 12.80 13.66 3.58 3.70
Black River Homebrew Club (BRHC) 33.20 15 50.29 53.89 7.09 7.34
C.R.A.F.T. 33.14 56 39.95 40.68 6.32 6.38
Primetime Brewers 33.06 27 66.27 68.81 8.14 8.30
Kuhnhenn Guild of Brewers 32.22 110 48.36 48.80 6.95 6.99
Genesee Brewers 32.06 9 40.02 45.03 6.33 6.71
n/a 31.88 184 32.38 32.56 5.69 5.71
Black River Homebrew Club 31.59 16 30.85 32.91 5.55 5.74
Lapeer Area Brewers 30.58 12 33.62 36.67 5.80 6.06
Pontiac Brewing Tribe 30.23 11 27.52 30.27 5.25 5.50
S.N.O.B.S. (MI) 30.05 20 44.55 46.89 6.67 6.85
Red Ledge Brewers 29.40 42 26.86 27.52 5.18 5.25
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 01-B - Standard American Lager Isaac Trowbridge Standard Lager Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 01-C - Premium American Lager Isaac Trowbridge Premium Lager Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 01-A - Lite American Lager Isaac Trowbridge Lite Lager Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 01-D - Munich Helles Jeremy Gavin Hells Yeah! Primetime Brewers
HM 01-A - Lite American Lager Tom Hartley Farmhouse Kitchen Sink Cream Ale n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 02-A - German Pilsner (Pils) Denis Fleming Denis Fleming/Scott Chapman No Rrstraints Brew Club
2nd 02-B - Bohemian Pilsener Jim Elmhirst Jim Elmhirst C.R.A.F.T.
3rd 02-B - Bohemian Pilsener Jim Satin Knaufs Pils Ann Arbor Brewers Guild
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 03-B - Oktoberfest/Märzen Jim Satin Knaufs Marzen Ann Arbor Brewers Guild
2nd 03-B - Oktoberfest/Märzen Andrew Rademacher noble knights oktoberfest Red Ledge Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 04-B - Munich Dunkel Noel Wagner Munich Dunkel The Brewing Network
2nd 04-A - Dark American Lager Isaac Trowbridge Dark Lager Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 04-A - Dark American Lager Matthew Smylie Fudd After Dark Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 05-A - Maibock/Helles Bock Eric Hammel Ruedigers Maibaum Maische n/a
2nd 05-B - Traditional Bock Paul Johnson Traditional Bock Lager Red Ledge Brewers
3rd 05-C - Doppelbock Kevin Paul Whoopinstick Bock C.R.A.F.T.
HM 05-B - Traditional Bock Anthony Kilimas Not Quite Bock Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 06-A - Cream Ale Randy Gingrich Mikeys Creme Ale Brew Brothers of PIkes Peak
2nd 06-D - American Wheat or Rye Beer Curtis Smith and Rob Viola Wils Wheaton n/a
3rd 06-C - Kölsch Mark Dennis Pie-Eyed Piper S.N.O.B.S. (MI)
HM 06-A - Cream Ale Jerry Bonnici Cookies and Cream Ale C.R.A.F.T.
HM 06-A - Cream Ale Mike Kirk Summertime Quencher Lapeer Area Brewers
HM 06-B - Blonde Ale Kirt Weakman Rogers Blonde n/a
HM 06-D - American Wheat or Rye Beer Carl Zeuner and Carl Zeuner Wheat and Rye Beer C.R.A.F.T.
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 07-C - Düsseldorf Altbier Todd Hale Dusseldorf Black River Homebrew Club (BRHC)
2nd 07-A - North German Altbier Tim Layman Common Alt n/a
3rd 07-B - California Common Beer Steven Smalenberg Crepuscular Common Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 08-B - Special/Best/Premium Bitter Dave Richmond Two Hats Black River Home Brewers
2nd 08-C - Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) Jeff Hughes The Dogs Bollocks C.R.A.F.T.
3rd 08-B - Special/Best/Premium Bitter Alan Pearlstein Town Pub Bitter n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 09-C - Scottish Export 80/- Jim Satin Knaufs 80 Shilling Ann Arbor Brewers Guild
2nd 09-E - Strong Scotch Ale Todd Hale Sassy Lassy Black River Homebrew Club (BRHC)
3rd 09-D - Irish Red Ale James Bobcik Irish Red n/a
HM 09-E - Strong Scotch Ale Kevin Paul WeeNis C.R.A.F.T.
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 10-B - American Amber Ale Josh Stokes All American Amber n/a
2nd 10-A - American Pale Ale Douglas Mehl Pale Cent UNCLE
3rd 10-A - American Pale Ale David Middlin and Jon Gumtow Buttcheeks IP eh Buttcheeks Brewing
HM 10-A - American Pale Ale David Seibert Weed Road Pale n/a
HM 10-A - American Pale Ale Noel Wagner Citra Pale Ale The Brewing Network
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 11-B - Southern English Brown Ale Joseph Wiczko Suck It Chris Brown Ale Black River Homebrew club
2nd 11-A - Mild Devin Haselwood Axis and Allies Grain Bang
3rd 11-C - Northern English Brown Ale Todd Hale Wicked Sexy Wench Black River Homebrew Club (BRHC)
HM 11-A - Mild Michael Carr Dark Mild Black River Homebrew Club (BRHC)
HM 11-B - Southern English Brown Ale Jacob Schopp and Josh Frailey Downtown Brown Clown n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 12-C - Baltic Porter Kevin Paul Whoopinstick Porter C.R.A.F.T.
2nd 12-B - Robust Porter Joseph Wiczko Porter Time Black River Homebrew club
3rd 12-B - Robust Porter Brian Smith and Julia Smith Robust Porter Genesee Brewers
HM 12-B - Robust Porter David Hlavaty and Andrea H Pleas-In Porter n/a
HM 12-B - Robust Porter Gary Scheff and Robert Behrens Lucky Lindy Porter n/a
HM 12-B - Robust Porter Rob Viola and Curtis Smith Porter Patrol n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 13-F - Imperial Stout Robert Vrabel Russian Imperial Stout Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 13-E - American Stout Pat Hyde American Shout Black River Homebrew Club
3rd 13-D - Foreign Extra Stout George Gorospe Cool Runnings Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 13-F - Imperial Stout Jim Elmhirst Jim Elmhirst C.R.A.F.T.
HM 13-F - Imperial Stout Todd Hale Saturday Morning Imperial Stout Extrapolation Black River Homebrew Club (BRHC)
HM 13-D - Foreign Extra Stout Jim Satin Knaufs Extra Stout Ann Arbor Brewers Guild
HM 13-F - Imperial Stout Brian Smith Queen Dora Imperial Stout n/a
HM 13-B - Sweet Stout George Turner So fly! Chocolate Milk Stout Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 14-A - English IPA Lee Streeter Toad In the Hole IPA Red Ledge Brewers
2nd 14-C - Imperial IPA Jason Kniss Vengeance n/a
3rd 14-B - American IPA Jason Kniss Judgment n/a
HM 14-C - Imperial IPA Matthew Aldridge Touching Cloth Imperial IPA n/a
HM 14-C - Imperial IPA Devin Haselwood Galaxy Explorer Grain Bang
HM 14-B - American IPA Keith Manchester ELI PA C.R.A.F.T.
HM 14-B - American IPA Matthew TenBroeke Pigeon Creek IPA n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 15-A - Weizen/Weissbier Seth Gengler Jesseweizen n/a
2nd 15-A - Weizen/Weissbier Eric Kociemba and Kevin Wunderlich Weisse Guy n/a
3rd 15-A - Weizen/Weissbier Konrad Schlenner Jefe Hefe C.R.A.F.T.
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 16-D - Bière de Garde Jim Satin Biere de Knauf Ann Arbor Brewers Guild
2nd 16-E - Belgian Specialty Ale George Turner Peep this! basil grapefruit wit Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 16-C - Saison Chad Banks Saison In The Abyss n/a
HM 16-C - Saison Jason Biehl Jaison n/a
HM 16-E - Belgian Specialty Ale Jerry Bonnici Belgian Barley Wine C.R.A.F.T.
HM 16-E - Belgian Specialty Ale Ron Bridges Ron B Delirious With Cherries Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 16-C - Saison Tracy Broomfield Cute Farmhouse ALe C.R.A.F.T.
HM 16-E - Belgian Specialty Ale Jeff Carlson Heavy Medal Primetime Brewers
HM 16-D - Bière de Garde Sam Firke Biere de Garde Ann Arbor Brewers Guild
HM 16-E - Belgian Specialty Ale Eric Fouch Summer Session Salted Saison Primetime Brewers
HM 16-E - Belgian Specialty Ale George Gorospe WHale Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 16-A - Witbier David Kelley David Kelley Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 16-D - Bière de Garde Lyle Lash III Trois Batons n/a
HM 16-C - Saison Keith Manchester Pool Side saison C.R.A.F.T.
HM 16-C - Saison Gary Marshall Imperial Farmhouse Ale Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 16-E - Belgian Specialty Ale John Quasarano Sorachi Ace n/a
HM 16-E - Belgian Specialty Ale Steven Smalenberg Rhubarb Saison Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 16-C - Saison Brian Smith and Julia Smith Liberty Saison Genesee Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 17-B - Flanders Red Ale Robert Vrabel Flanders Red Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 17-A - Berliner Weisse John Applegarth Berliner Weisse Primetime Brewers
3rd 17-C - Flanders Brown Ale/Oud Bruin Jeremy French Flanders Brown Ann Arbor Brewers Guild
HM 17-A - Berliner Weisse Chad Banks Sour Dough n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 18-C - Belgian Tripel John Quasarano Trippin on Tripel n/a
2nd 18-E - Belgian Dark Strong Ale Todd Hale BDS Black River Homebrew Club (BRHC)
3rd 18-A - Belgian Blond Ale Michael Carr PartiGirl Belgian Blonde 2015 Black River Homebrew Club (BRHC)
HM 18-D - Belgian Golden Strong Ale Jerry Bonnici Transformer - was a tripel C.R.A.F.T.
HM 18-E - Belgian Dark Strong Ale Jim Elmhirst Jim Elmhirst C.R.A.F.T.
HM 18-D - Belgian Golden Strong Ale Randy Gingrich Goldie Straung Brew Brothers of PIkes Peak
HM 18-C - Belgian Tripel Keith Manchester Third Base Tripel C.R.A.F.T.
HM 18-B - Belgian Dubbel Paul Phipps Midnight Walker Main Street Brewers Guild
HM 18-E - Belgian Dark Strong Ale Konrad Schlenner Right Wire Ale C.R.A.F.T.
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 19-C - American Barleywine Stanley Harrison and CarZY 159 2013 Barley wine o n/a
2nd 19-C - American Barleywine Joe Nielsen Big Ass Beer Grain Bang
3rd 19-A - Old Ale Jerry Bonnici Old Jerry Old Ale C.R.A.F.T.
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 20-A - Fruit Beer Gary Marshall Raspberry Wheat Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 20-A - Fruit Beer Keith Manchester Erin Judgement Apricot Blonde C.R.A.F.T.
3rd 20-A - Fruit Beer Ashley Roggenbuck and Rob Viola Frambuesa Cerveza n/a
HM 20-A - Fruit Beer Mark Kanczuzewski Strawberry Shortcake n/a
HM 20-A - Fruit Beer Dan Krysinski Black Widow Watermelon Wheat n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 21-A - Spice, Herb or Vegetable Beer Jason Kniss Pumpkin Tide n/a
2nd 21-A - Spice, Herb or Vegetable Beer Troy Farrar Ginger beer A Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 21-A - Spice, Herb or Vegetable Beer Josh Stokes Jalapeno Cream Ale n/a
HM 21-B - Christmas/Winter Specialty Spiced Beer Nikki DeClercq Christmas in July Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 21-A - Spice, Herb or Vegetable Beer Alan Wilson and Steve Gadzinski Steve Common Juniper Pontiac Brewing Tribe
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 22-C - Wood-Aged Beer Isaac Trowbridge Big Dark and Woody Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 22-C - Wood-Aged Beer Denis Fleming Denis Fleming/Scott Chapman No Rrstraints Brew Club
3rd 22-C - Wood-Aged Beer Paul Johnson Whiskey Barrel Stout Red Ledge Brewers
HM 22-C - Wood-Aged Beer Gary Marshall Vigilante Whisky Barrel Aged Imperial Stout Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 22-C - Wood-Aged Beer Steven Smalenberg The Bourbon Stoat Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 23-A - Specialty Beer Keith Manchester Candy Crush Peanut Butter Cup Stout C.R.A.F.T.
2nd 23-A - Specialty Beer Josh Stokes Golden Sweet Ale n/a
3rd 23-A - Specialty Beer Bob Hart and Vladimir Lenin Lenins Last Drink Sons of Liberty
HM 23-A - Specialty Beer Jim Elmhirst Jim Elmhirst C.R.A.F.T.
HM 23-A - Specialty Beer Cory Fernelius and Ryan Rae If It Aint Broke Dont Fix It Genessee Homebrews Club
HM 23-A - Specialty Beer Denis Fleming Scott Chapman/Denis Fleming No Rrstraints Brew Club
HM 23-A - Specialty Beer Ben Frick and Katie Stone-Frick No Bake Stout n/a
HM 23-A - Specialty Beer Jason Kniss Colombian Grind n/a
HM 23-A - Specialty Beer Dan Krysinski Smorter n/a
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 24-B - Semi-Sweet Mead Denise Kruczyk and scott kruczyk bassy orange C.R.A.F.T./mead mamas
2nd 24-C - Sweet Mead Scott Haley Orange Blossom Mead n/a
3rd 24-C - Sweet Mead Steven Smalenberg Simple Mead Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 25-C - Other Fruit Melomel Karen Robinson and Rob Robinson Cherry Melomel C.R.A.F.T.
2nd 25-C - Other Fruit Melomel Nick Haag Honeybell S.N.O.B.S. (MI)
3rd 25-C - Other Fruit Melomel Mark Kanczuzewski Cherry Mead n/a
HM 25-B - Pyment (Grape Melomel) Eric Fouch Hudson White Primetime Brewers
HM 25-B - Pyment (Grape Melomel) Nick Haag Cabernet Pyment S.N.O.B.S. (MI)
HM 25-C - Other Fruit Melomel Denise Kruczyk and scott kruczyk blueberry cherry buckwheat C.R.A.F.T./mead mamas
HM 25-C - Other Fruit Melomel Isaac Trowbridge Cherry Mead Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 26-A - Metheglin Nick Haag Ginger S.N.O.B.S. (MI)
2nd 26-A - Metheglin Judith Hurt O Ginger Girl Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 26-C - Open Category Mead David Kelley David Kelley Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 26-C - Open Category Mead Justin Chartier and Judy Hurt Braggot 2012 Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 26-C - Open Category Mead Denise Kruczyk and scott kruczyk raspberry meets barrel C.R.A.F.T./mead mamas
HM 26-A - Metheglin Alan Wilson Vanilla Java Metheglin Pontiac Brewing Tribe
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 27-B - English Cider Michael Drops Jolly Alamar Cider Lapeer Area Brewers
2nd 27-C - French Cider Joseph Bray French Cider (petillant/still) SLAB South Lyon Area Brewers
3rd 27-A - Common Cider Alan Pearlstein Commerce Common n/a
HM 27-A - Common Cider Jeff Carlson West Coast Heirloom Primetime Brewers
HM 27-A - Common Cider Robert Vrabel Robs Hard Cider Kuhnhenn Guild of Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 28-D - Other Specialty Cider or Perry Jeff Carlson Westside Sweet Heat Primetime Brewers
2nd 28-D - Other Specialty Cider or Perry Justin Chartier and Judy Hurt Spiced Cider Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 28-D - Other Specialty Cider or Perry Barry Mulso Apple Pie Cider Kuhnhenn Guild of Brewers
HM 28-B - Fruit Cider John Applegarth Apricot Cider Primetime Brewers
HM 28-D - Other Specialty Cider or Perry Eric Fouch Ice Ice Perry Primetime Brewers
HM 28-A - New England Cider Lori Tauer King David Primetime Brewers
Award Style Brewer Name and Assistant Entry Name Club
1st 100-A - Soda Pop Isabelle Frechette Cherry Cream Kuhnhenn Guild of Brewers
2nd 100-A - Soda Pop Adelle Frechette Orange Cream Soda Kuhnhenn Guild of Brewers
3rd 100-A - Soda Pop Luke Wallace Pinapple Ginger Black River Homebrew Club
Club Name 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Ann Arbor Brewers Guild 1 1 1       1   1 3     3     2 1   1       1       1  
Battlefield Brewery                 1           1                          
Black River Brewing Club                                       1                
Black River Home Brewers               1                                        
Black River Homebrew Club               1   2 1 1 2 2         2 1     1   1 2    
Black River Homebrew Club (BRHC)             1   1   2 1 2     1   3 1     3            
Brew Brothers of PIkes Peak 1         1                     1 1                    
Brewers On The Lake                   1                       1            
Brewsquitos                           1                            
Buttcheeks Brewing                   1                                    
C.R.A.F.T. 1 4     2 2   4 2 2   1 1 2 1 8 1 8 5 1 1 1 3   1 4   1
C.R.A.F.T. Mead Mamas                                                   2    
C.R.A.F.T./mead mamas                                               1 2 3    
Chop & Brew                                 2                   1  
Downriver Brewers Guild                       1                                
Genesee Brewers                   1   1 1 1   2 1         1           1
Genesee Brewers Club                               1                        
Genessee County Brewers Club                                       1 1              
Genessee Homebrews Club                                             1          
Glass City Mashers               1             1   1         1            
Grain Bang           2       1 3   1 3 1 1   1 1       2          
Grand Rapids Homebrewers           1               1                            
Gravity Homebrew Club                           1                 1          
Greater Lansing Brewtopian Society     1     1               1                           1
K.L.O.B.                                         1   1          
KLOB                   1     1 1 1         1                
Ku                         1     3                        
Kuhnhenn Guild of Brewers 6 1 1 2 3 4 2   1 3 3 1 5 2 4 11 7 2 2 5 4 6 4 1 8 12 3 7
Lapeer Area Brewers 1     1   1       2               2     1       1   3  
Main Street Brewers Guild                   1               1                    
Malty Dog                                     1                  
n/a 7 1 3 2 2 16 4 3 5 17 2 4 7 31 5 9 3 6 3 14 11 3 12 2 2 3 3 4
No Rrstraints Brew Club   1                     1 1   1 1 1       1 1          
Pontiac Brewing Tribe           1 1   1 1           2         4         1    
Primetime Brewers 2       1         1     1     2 1           5   4   4 6
Red Ledge Brewers 1 1 1   6 2       9     2 5   1   2 1 1 1 2 1   1   2 3
S.N.O.B.S. (MI) 1 1   1 1 1       1     1     1   1   3         3 5    
SLAB South Lyon Area Brewers                     1                 1             1 1
Sons of Liberty                                       1     1          
The Brewing Network       1         1 1     1         2 1     1     1      
Totals: 21 10 7 7 15 33 9 10 13 50 12 10 30 53 14 45 19 31 18 30 24 20 35 4 24 32 18 24